مقالات

لباس مجلسی

چگونگی شستشوی لباس مجلسی

خریداری لباس مجلسی و شستشو آن بعد از مهمانی یکی از نگرانی‌های همیشگی زنان است، به طوری که برخی از آنها به علت نگهداری و شستشو سخت این نوع لباس‌ها، از خرید آنها صرف‌نظر می‌کنند.

به دلیل ساختار ظریف و حساس الیاف لباس مجلسی، شستن آن نیاز به مراقبت و آگاهی صحیح دارد. شستشو صحیح لباس مجلسی نه تنها لباس را زیباتر می کند، بلکه مراقبت از آن را آسان کرده و ماندگاری بیشتری به لباس می‌دهد. بنابراین شستن و نگهداری لباس مجلسی بسیار مهم است.

در این مقاله قرار است ترفندها و اصول مربوط به شستشو لباس مجلسی توضیح داده شود. پس همراه ما باشید تا با آگاهی کامل در  مورد شستشو و نگهداری لباس مجلسی، این بار برای خرید آن با خیال راحت از خرید خود لذت ببرید.

با رعایت نکات زیر بهترین نتیجه ممکن را بدون آسیب رساندن به الیاف لباس خود خواهید داشت.

اصول مهم در شستشو لباس مجلسی عبارتند از:

ـ توجه به برچسب شستشو

قبل از هر کاری برای شستشو لباس مجلسی، حتما به برچسب دوخته شده روی لباس دقت کنید و به نکاتی که در آن نوشته شده، توجه کنید (درجه آب و نحوه شستشو در این برچسب ذکر شده است).

شستشو با دست

بهترین راه برای شستن لباس مجلسی در خانه، شستن لباس با دست و آب سرد است. تا حد امکان از شستن لباس مجلسی با ماشین لباسشویی خودداری کنید. حتی ظریف‌ترین چرخه شستشو برای شستن لباس مجلسی خیلی سخت است. به خصوص برای لباس‌هایی که روی برچسب آنها ذکر شده که شستن در لباسشویی ممنوع است.

ـ وارونه کردن لباس

در هنگام شستشو لباس مجلسی مطمئن شوید که آن را وارونه کرده‌اید. این کار از آسیب رسیدن به الیاف و منجوق یا کیپور و… دوخته شده روی آن جلوگیری می‌‎کند.

 برای آگاهی بیشتر مقاله نکاتی مهم در هنگام خرید مانتو پیشنهاد می‌شود.

لباس مجلسی مانتو لوکس

ـ مصرف شوینده مایع و ملایم

مواد شوینده پودری روی الیاف لباس مجلسی خیلی خشن است، بنابراین بهتر است از یک شوینده ملایم برای شستن آنها استفاده کنید تا در طول فرایند شستشو به لباس های خود آسیب نرسانید. همچنین می‌توانید لباس خود را درون آب سرد و مایع شوینده به مدت 30 تا 60 دقیقه خیس کنید تا کثیفی آن به راحتی از بین ببرد.

ـ شستشو آرام

مالیدن و فشردن پارچه به الیاف و دوخت لباس مجلسی آسیب می‌رساند. بنابراین همان طور که بیان شد می‌توانید لباس مجلسی را به آرامی در آب و مایع خیس کنید تا به راحتی تمیز شود و لکه‌ها از بین برود.

همچنین می‌توانید ابتدا محل را با یک لکه‌بر یا یک شوینده ملایم تمیز کنید. یکی از مهم‌ترین نکاتی که هنگام شستشوی لباس مجلسی با دست باید در نظر داشت، این است که به جای چنگ زدن، لکه را به آرامی از بین ببرید. حتی می‌توانید از لیموترش، جوش شیرین و مقداری گلیسیرین گیاهی  برای ساختن یک لکه‌بر خانگی استفاده کنید که ملایمت‌ بیشتری نسبت به شوینده‌ها دارند.

در همین راستا اولین چیزی که ممکن است به طور طبیعی به ذهن شما برسد، این است که پس از شستن لباس مجلسی آن را مانند هر لباس دیگری فشار دهید تا رطوبت اضافی از بین برود. اما به جای فشار دادن آن باید اجازه دهید آب اضافی قبل از آویزان یا پهن کردن آن روی یک سطح صاف، به آرامی از بین برود.

ـ خشک کردن روی سطح افقی

برای خشک کردن لباس مجلسی بعد از شستن، لباس خود را روی یک سطح صاف قرار دهید. پهن کردن لباس روی یک حوله بزرگ می تواند با جذب مقداری رطوبت اضافی، فرایند خشک شدن را تسریع کند.

ـ اتو کردن با بخار غیر مستقیم

بعد از مرحله خشک کردن اگر لباس مجلسی نیاز به اتو داشته باشد، می‌توانید آن را به صورت غیرمستقیم به کمک یک پارچه نرم و لطیف با بخار اتو کنید. رنگ پارچه‌ایی که برای اتو استفاده می‌شود، بسیار مهم است، زیرا ممکن است به لباس رنگ دهد، بنابراین توصیه می‌شود از پارچه نخی سفید استفاده شود یا برای بهتر اتو شدن، این کار به خشکشویی بسپارید.

 برای آگاهی بیشتر مقاله راهنمای خرید مانتو مجلسی پیشنهاد می‌شود.

لباس مجلسی لوکس

شستشو با لباسشویی یا خشکشویی

ـ اگر زمان یا توانایی شستن لباس مجلسی با دست را ندارید، می‌توانید لباس‌هایی که خیلی روی آن کار نشده و با توجه به برچسب لباس (شستشو با ماشین بلامانع است) و با رعایت چند نکته در ماشین لباسشویی بشویید.

ابتدا لباس را وارونه کنید، دکمه‌ یا زیپ  آن را ببندید. سپس آن را در یک کیسه توری قرار دهید تا مطمئن شوید که لباس در فرایند شستشو کشیده یا گیر نمی‌کند (اگر کیسه توری ندارید، می توانید آن را درون یک روبالشی قرار دهید).

بعد برنامه شستشو را در کوتاه‌ترین و بهترین حالت ممکن قرار دهید و قبل از اینکه به مرحله خشک کردن برسد، از ماشین خارج کنید (یا برنامه‌ای را انتخاب کنید که خشک کردن اتومات را ندارد)، سپس لباس را روی سطح افقی بدون فشردن خشک کنید.

ـ در بسیاری از موارد توصیه می‌شود به این علت که ممکن است پارچه لباس مجلسی تغییر رنگ دهد یا اینکه به دوخت و طرح آن آسیبی برسد، برای شستشو آن را به متخصص این کار که همان خشکشویی است، سپرده شود.

شستشو انواع لباس مجلسی

ـ لباس مجلسی ابریشمی (حریر)

از آنجایی که ابریشم یکی از گران‌ترین مواد مورد استفاده در صنعت مد است. این پارچه اغلب به دلیل ساختار منشوری مثلثی ظاهری براق دارد؛ زیرا می تواند نور را از زوایای مختلف شکست دهد.

بنابراین لباس‌های دوخته شده از ابریشم  اغلب بسیار مجلل و ظریف هستند.

با رعایت نکات زیر از لباس مجلسی ابریشمی خود محافظت کنید و عمر مفید آن را افزایش دهید.

ـ برای شستشو این نوع لباس مجلسی بهتر است آن را به خشکشویی بسپارید.

به طور معمول، برچسب مراقبت از محصولات به شما دستورالعمل‌هایی در مورد نحوه شستشو را نیز نشان می دهد.

ـ اگر روی برچسب  «فقط لباسشویی» نوشته شده است، به آن پایبند باشید؛ اما اگر روی برچسب عبارت «ترجیحا لباسشویی» نوشته شده باشد، می توانید این نوع لباس‌ها را با دست نیز بشویید.

ـ اگر می خواهید در هزینه خود صرفه جویی کنید، لباس مجلسی ابریشمی خود را با آب سرد بشویید. فقط از شوینده مایع و ملایم استفاده کنید.

ـ اگر در هنگام شستشو مجاز به استفاده از ماشین لباسشویی هستید، به یاد داشته باشید که از یک کیسه توری استفاده کنید و ماشین لباسشویی خود را در یک چرخه ملایم با آب سرد قرار دهید (زیرا حرارت بالای آب موجب کدر شدن پارچه می‌شود و درخشندگی آن از بین می‌رود). همچنین قبل از رسیدن به مرحله خشک کردن آن را از ماشین لباسشویی خارج کرده و در یک سطح افقی خشک کنید.

ـ از خشک کردن لباس‌های ابریشمی روی چوب لباسی خودداری کنید.

ـ از تمیز کردن موضعی لکه‌ها خودداری کنید. مالیدن یک نقطه خاص روی ابریشم باعث روشن شدن رنگ آن ناحیه می شود که از بین بردن آن دشوارتر از لکه اصلی خواهد بود. بنابراین، اگر کل لباس را با یک شوینده مناسب برای ابریشم بشویید، لکه‌ها از بین می‌روند. اگر لکه ها تیره هستند، بهتر است لباس مجلسی ابریشمی به در آب مدت 30 تا 60 دقیقه خیس کنید.

 ـ لباس مجلسی مخمل

ـ قبل از شستشوی لباس مجلسی مخمل، برچسب مراقبت آن را بخوانید.

ـ برای شستشوی انواع مخمل، خشکشویی بهترین انتخاب است.

ـ برای نگهداری لباس مجلسی مخمل برای مدت طولانی، از تا شدن آن جلوگیری کنید؛ زیرا باعث ایجاد چین و چروک در لباس شما می‌شود و از آنجایی که اتو کردن لباس مجلسی مخمل ممنوع است.

پس اگر در نگهداری لباس مجلسی مخمل مراقب نباشید، چین و چروک در آن لباس ماندگار خواهد شد.

ـ هرگز پارچه را برای خشک کردن لباستان زیاد فشار ندهید. همچنین هنگام قرار دادن لباس های مخملی در کمد، مطمئن شوید که فضای کافی بین لباس ها وجود دارد.

ـ اگر آب یا شربت روی لباس مجلسی مخمل شما ریخت، مایعات را با دستمال کاغذی پاک نکنید. فشار زیاد سطح برجسته پارچه را صاف می کند و یک فرورفتگی ایجاد می شود (به اصطلاح کچل می‌شود). در عوض، رطوبت را تا حد امکان از بین ببرید و اجازه دهید مخمل در هوای آزاد خشک شود.

ـ به هیچ وجه آثار چسب یا لکه‌های جوهر را خودتان پاک نکنید. در عوض، زمانی که لکه های سرسخت دارید، برای تمیز کردن لباس های مخملی  آنها را به خشکشویی بسپارید.

مانتو لوکس لباس مجلسی

مانتو لوکس، نیز با داشتن طراحان برتر و بیش از یک دهه فعالیت در زمینه تولید البسه زنانه ثابت کرده است که دارای همه ویژگی‌های یک طراح و تولیدکننده برتر است. این فروشگاه همواره تلاش داشته که با آگاهی و دانش کافی در زمینه طرح، بافت، رنگ، پارچه و با علم به متد روز دنیا و تخمین هزینه اقتصادی، بر اساس سلیقه زنان ایرانی محصولی مورد توجه و نیاز آنها را عرضه کند. بسیار خرسند هستیم که انتخاب شما بانوان ایرانی برای لباس مجلسی نیز مانتو لوکس است و از اعتماد شما سپاسگزاریم.

مانتو لوکس، همراه شما خواهد بود تا لباس مجلسی دلخواه خود را سفارش دهید.

خرید مانتو از فروشگاه مانتو لوکس

فروشگاه مانتو لوکس، به عنوان تولید کننده و عرضه کننده انواع مانتوهای مجلسی، مانتو تابستانی و مانتو زمستانی و لباس مجلسی است که ارسال به تمام شهرهای ایران رایگان انجام می‌شود.

همچنین با انجام خرید اول شما 10 درصد تخفیف خواهید گرفت و در صورت خرید اینترنتی یک ماسک ست هدیه خواهید گرفت. همچنین می‌توانید مانتو را با مدل دلخواه خود سفارش دهید.

برای سفارش و دریافت مشاوره برای خرید می‌توانید روی لینک زیر کلیک کنید تا بهترین انتخاب را در زمینه خرید مانتو در انواع مختلف داشته باشید.

مطالب مرتبط :

محصولات مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای خبرنامه ما ثبت نام کنید

برای همه اخبار مربوط به آخرین ورودی‌های ما ثبت‌نام کنید و یک خرید انحصاری دسترسی اولیه دریافت کنید.